«شهر گربه‌ها» حداقل یک ساعت بچه‌ها و پدر و مادرها را شاد می‌کند...!


هادی عطایی در آخرین فعالیت خود در فیلم سینمایی «شهر گربه‌ها» به کارگردانی سیدجواد هاشمی به ایفای نقش پرداخته است.

استقبال کودکان و نوجوانان از شهر گربه ها

این فیلم که در ژانر کودک و نوجوان ساخته شده، اولین بار در جشنواره کودک و نوجوان امسال روی پرده رفت و با استقبال خوب کودکان و نوجوانان مواجه شد. «شهر گربه‌ها» با بهره‌گیری از تکنیک‌های تازه‌ در سینمای ایران فضای فانتزی را نیز تجربه کرده است. یوسف تیموری، نیوشا ضیغمی، میرطاهر مظلومی و علیرضا خمسه از بازیگرانی هستند که در این اثر به ایفای نقش پرداختند.

سید جواد هاشمی به شکل ویژه دغدغه بچه های این سرزمین را دارد

هادی عطایی درباره چالش‌های حضور در این پروژه گفت: از سیدجواد هاشمی تشکر می‌کنم که در دوره‌ای که هیچکس برای فرهنگ این مملکت هزینه نمی‌کند، هم از اعتبارش هم از نظر اقتصادی این کار را با هر شرایط سختی بود، شروع و در نهایت تولید کرد و به پایان رساند. اکنون هم با شرایط بسیار سخت‌تری در حال اکران این فیلم است.

وی با مثبت خواندن تجربه حضور در این فیلم بیان کرد: خوشبختانه در فیلم اتفاق درخشانی رخ داده است و از این بابت بسیار خوشحالم. یکی از دلایل این موضوع این بوده که مسئله سیدجواد هاشمی فقط فروش فیلم نیست؛ او به واسطه معلم بودنش، کار کردن برای کودکان و نوجوانان را دوست دارد و با جان و دل برای آنها کار می‌کند.


قحطی فیلم ساز متمرکز در حوزه کودک و نوجوان در این سال ها

این بازیگر سینما و تئاتر با تاکید بر اینکه اکنون فیلمسازی نداریم که به صورت متمرکز و حرفه‌ای برای نسل جوان ما فیلم تولید کند، یادآور شد: اگر به تولیدات سینما و تلویزیون ایران در حوزه کودک و نوجوان نگاه کنید، متوجه می‌شوید که موضوع آنها غالبا درباره بچه‌های کار یا بچه‌هایی بوده که مادر خود را از دست داده‌اند یا پدرشان آنها را رها کرده است. متاسفانه ما در تولیدات خود به طور مرتب در حال نشان دادن یک فضای تاریکی به بچه‌ها هستیم.

عطایی افزود: حداقل چیزی که درباره فیلم «شهر گربه‌ها» می‌توانم بگویم، این بوده که حتی اگر هیچ اندیشه‌ای را به بچه‌ها منتقل نکند هم لااقل آنها به اندازه یک‌ساعت شادی را تجربه می‌کنند. بچه‌های ما تشنه شادی هستند و ما باید برای آنها تولیدات خوب و شادی‌آور داشته باشیم.

برعکس باور عمومی ، پدر و مادرها بیشتر به این ژانر احتیاج و علاقه دارند

وی در ادامه بیان کرد: شخصا به واسطه تجربه کار کودکی که در تئاتر با محمد عاقبتی و در فیلم با سید جواد هاشمی داشتم، احساس می‌کنم حتی پدر و مادرهای ما بیشتر از بچه‌ها نیاز به این فضای شاد دارند. گاها در اکران‌های مردمی فیلم که اکثر عوامل حضور دارند، شاهد بودم که پدر و مادرها خیلی بیشتر از بچه‌ها از سید جواد سوال می‌پرسیدند. این نشان می‌دهد که این فیلم مورد استقبال مردم و مخاطبان است. امیدوارم مسئولین هم سنگ‌اندازی نکنند و بیشتر هوای هنر و هنرمند را داشته باشند.

بازیگر فیلم «شهر گربه‌ها» در ادامه درباره این فیلم گفت: ما تنها مملکتی هستیم که وزارت فرهنگ و ارشاد و امور سینمایی آن برای فیلمی مجوز صادر می‌کند ولی نهادهای دیگر می‌توانند این مجوز را لغو کنند. اتفاقات بسیاری در سریال‌ها و فیلم‌های دیگر رخ می‌دهد که هیچ حساسیتی روی آنها نیست، ولی همان اتفاقات در اتاق روانی با چالش‌های بسیاری همراه است. واقعا نمی‌دانم علت این موضوع چیست؟ شاید چون سید جواد هاشمی این فیلم را ساخته تا این اندازه روی آن حساس هستند.  

شرایط بازیگری تئاتر اصلاً مناسب نیست  !

عطایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره شرایط بازیگران تئاتری که به تازگی به کارهای حوزه تصویر راه پیدا کرده‌اند، گفت: شرایط بسیار تاسف‌بار، ناامید و منزجرکننده است. شما به عنوان یک هنرمند، نه برای فردا نه، بلکه حتی برای یک ساعت دیگر زندگی خود نمی‌دانید باید چه کار کنید؟ امیدوارم به کسی برنخورد ولی واقعا در حال گفتن احساسم هستم. گویا دلسوزی برای هنر نداریم.

وی ادامه داد: ما در گذشته روال مرسومی داشتیم که بر اساس آن شما وارد دانشگاه می‌شدید، تحصیل می‌کردید و بعد وارد فضای دانشگاهی هنر می‌شدید. بعد از آن نیز ورود به فضای حرفه‌ای هنر را تجربه می‌کردید. متاسفانه اکنون در تئاتر اصلا اینطور نیست. ما یک‌سری سالن خصوصی داریم که اگر شما پول داشته باشید، می‌توانید به عنوان کارگردان، بازیگر، طراح صحنه و... روی صحنه بروید و به این واسطه این عناوین را روی خودتان بگذارید.

این بازیگر در ادامه بیان کرد: عده‌ای که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند، برای گرفتن سالن‌های دولتی باید منتظر بمانند. دست آخر هم اجرای بعدی آنها منوط به این است که کار قبلی‌شان فروش داشته باشد. یعنی گویا دیگر خود اثر قابل احترام نیست.


تئاتری که بازیگرانش را از دل دابسمش بازهای اینستاگرامی انتخاب می کند !

عطایی با بیان اینکه فکر و اندیشه در دنیای نمایش اهمیت خود را از دست داده است، گفت: وقتی شما کسی که دابسمش کار می‌کرده را تنها به این دلیل که مردم بیایند و بلیت بخرند به عنوان بازیگر روی صحنه می‌آورید، یعنی اندیشه‌ای در تئاتر باقی نمانده است. چند وقت قبل در تمرین نمایشی برای ایرانشهر بودم که از من پرسیدند پیشنهادت برای اینکه بازیگری بیاید که به فروش کمک کند، چیست، گفتم عروسک جیگر، خر کلاه‌قرمزی. چرا که حداقل جیگر را یک هنرمند عروسک‌گردانی می‌کند و هنرمند دیگری صداپیشه آن است.

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم هر کسی وارد این حیطه شود، عنوان کرد: اکنون اتفاقات تلخ‌تر از این را هم شاهدیم. برای مثال می‌بینیم یک‌سری از آموزشگاه‌ها می‌نویسند آموزش بازیگری به شرط اجرا. این مانند خریدن هندوانه به شرط چاقو است. بعد در همان آگهی نوشته همراه با بداهه‌پردازی، بدن و بیان. من لیسانس بازیگری گرفتم و در ۸ ترم نتوانستیم این موارد را تمام کنیم، چطور می‌شود در ۸ جلسه به همه آنها رسیدگی کرد؟

این بازیگر سینما و تلویزیون در پایان افزود: متاسفانه شاهدیم یکی از کارگردان‌های فعال در پلتفرم‌ها که سریال‌هایش حواشی بسیاری هم دارد، آموزشگاه بازیگری زده و نفری ۲۰ میلیون تومان می‌گیرد. متاسفانه کسانی هستند که ثبت‌نام می‌کنند. افراد صرف داشتن یک فوق‌لیسانس لقب استاد را یدک می‌کشند و می‌توانند تدریس کنند. در نهایت باید بگویم در بحث آموزش فاجعه‌ایم و امیدوارم در ادامه شرایط بهتر شود.